Wordland


1- Wordland nedir?
Wordland adından da anlaşılacağı gibi bir kelime oyunudur. Kahoot programı üzerinden hazırlanan sorularla beraber yapılır.

2- Wordland soruları nelerdir?

Oyundaki soruları öğrenciler seçmektedir,bizzat kendileri yazar ve sorumlu olduğu öğretmeni ile paylaşır. Bu sorular İngilizce diline çevrilerek Kahoot üzerinde quiz formatına dökülür. Soruların güvenilirliği ve kontrolleri kendilerine aittir.

3- Sorular nerelerden seçilecek?

Sorular öğrencilerin derslerinde gördüğü konulardan seçilecek. Bir hafta içerisinde öğrenciler öğrendikleri bilgileri, bir iki cümlelik tanımlarla soruya çevirir.

4- Hangi branştan sorular olacak?

Tercihler yazılı,not tutulan herhangi bir branşla ilgili olabilir,başlıca branşlar ise; Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Kodlama, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Kimya, Fizik ve son olarak İngilizce. (Branşlarda değişiklikler yaşanabilir.)

5- Öğrenciler ne yapacak?

Öğretmeni tarafından seçilen öğrenci defterinden beş soru(sayı değişebilir) hazırlayacak ve öğretmenine teslim edecek. Teslimiyet yolu, A4 yaprağı ya da defterinden bir sayfa olabilir.

6- Bu oyunun hedefi nedir?

Branşların konularını oyunlaştırarak öğretmek. Öğrencilerin eve giderken kafasının rahat gitmesi, dönem içerisindeki sınavlarına ve quizlerine karşı ön hazırlık sağlamak.

7- Kazanımlar nelerdir?

Bu oyunun temel kazanımı ise öğrencinin oynarken öğrenmesi, tekrar etmesidir. İkinci olarak, öğrencinin ders takibini, not takibini düzenli şekilde yapması. Üçüncü olarak, sorumluluk bilinci kazandırılması. Sonrasında ise öğrenciye dolaylı yoldan özgüven, cesaret kazandırma çünkü kendi sorularını gören öğrenci gururlanacaktır.

8- Oyunun işleyişi ve ne kadar sürdüğü

Kahoot uygulaması kullanılacağı için oyunun formatı hazırdır,fakat çekirdeği farklıdır, bu farkı ise disiplinlerarası toplanılan bilgilerin quiz formatına dönüşmesi.

30 saniye x 25 soru 750 saniyeye eşittir, 750  saniye ise 12,5 dakiyaya eşittir.(Sürede değişiklik yaşanabilir.) İlk testin bitmesinin ardından, öğrencilere Saklananı bul  oyunu oynatılır. Yine burada öğrencilerin derslerinde öğrenip hazırladığı sorular ya da genel kültür soruları sorulabilir. Tercihen öğrencinin hazırladığı sorular olacaktır.

Öğrenci başına 5 soru ve 10 branşın çarpımıyla 50 soru çıkacaktır.(Branşlardaki soru sayısında değişiklikler yaşanabilir.) 50 soruluk iki quiz ve bir kez Saklananı bul oyunu ile 35 dakikayı tamamlarlar. Oyun 40-50 dakika arası sürer.

9- Nasıl oynanır ve ödüller nelerdir?

Öğrencilerden takımlar oluşturulur ya da bireysel şekilde yarışırlar. Galip gelen takım/öğrenci sınıf içerisinde belirlenen ödüllerden birini kazanır, ve bu ödüller ise ders içerisinde uygulanır.

10- Sorular ne zaman alınır?

Sorular çarşamba gününden ertesi çarşamba günü arasında hazırlanır ve bu belirtilen günlerde teslim edilir.

BİLGİ VE SEVGİYLE…

EREN GÜVEN

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordland