Tatilde Okunması Önerilen Fizik Kitapları


Okumak… Okumak en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. İnsanı manen besler, yeni bilgi ile güçlendirir, hayatın zorluklarına karşı uyarır ve eğitir.

Okumak değiştirir, farklı düşünceler ile bakmayı öğretir. Kelime hazinesini zenginleştirir, konuşma ve düşünme yeteneğini geliştirir.

Eğitim öğretim dönemi boyunca sürekli kitaplar okuduk, dersler çalıştık, yazdık çizdik ve hepsi bize tahmin edemeyeceğimiz bilgiler kattı. Belki sınavlarda belki ileriki yaşantımızda kullanacağımız bilgiler ile dolduk taştık. Ve dönem sona erdi tatil başladı. Peki, bırakacak mıyız kitapları ya da yeni bilgiler öğrenmeyi?  HAYIR

Tatil denildiğinde gezmek, yüzmek, seyahat etmek en çok akla gelen aktivitelerdir. Tatil yaparken kitap okumakta bu aktiviteler kadar eğlenceli ve heyecan verici olmalıdır; ilginç şeyler öğreneceğiniz, şaşkınlıkla ve merakla hızlıca okuyup bitirmek isteyeceğiniz, Fizik derslerinde tartışıp fikirlerinizi söyleyebileceğiniz belki de anlaşılması zor gelen bazı konuları ders dışında öğrenebileceğiniz 5 tane kitap öneriyorum sizlere. Her biri yaşadığımız dönemin teknolojileri ve güncel bilgileri ile yazılmıştır okudukça  daha fazla ilginizi çekecektir.

 

PETER HOLLINS

EİNSTEİN GİBİ DÜŞÜNMEK

Albert EİNSTEİN tartışmasız çok fazla tanınan ve bilime katkıları unutulmayacak bir bilim adamıdır. Yahudi asıllı Alman fizikçi,14 Mart 1879 yılında Almanya’da doğdu farklı düşünce yapısı ile her zaman dikkatleri üzerine topladı..Araştırmaları ve bitmek bilmeyen merak duygusu sayesinde sayısız buluşa imza attı. Kuramsal fiziğe katkıları ve fotoelektrik olayına getirdiği açıklamalar  çok önemliydi ve tüm bu çalışmalar Einstein’e Nobel ödülü kazandırdı.

‘EİNSTEİN GİBİ DÜŞÜNMEK’  13 bölümden oluşan kitap   eleştirel bir bakış açısı kazandırarak, karar vermemiz gereken durumlarla karşı karşıya kaldığımızda; kısa sürede mantıklı ve doğru kararlar vermemiz için rehberlik yapmaktadır. Her bölümde farklı bir konu üzerine odaklanarak verilecek bilgiyi tüm ayrıntıları ile fakat sıkıcılıktan uzak bir şekilde anlatmaktadır. Merak uyandırmak adına  bazı bulmacalar  sorar;’Janet  ve Daniel bir masada ölü bulundular etraflarında sadece cam kırıkları ve su vardır.Peki nasıl mı öldüler?’ gibi cevabı ise sayfalarda gizli….

Düşüncelerinize yön verebilmek, doğru bildiğimiz yanlışların farkına varabilmek ve sorgulayarak başarıya ulaşmak için okunması gereken bir kitaptır.

  1. Baskı: Nisan 2019
  2. Baskı : Mayıs 2019

Çeviren: Özlem Özarpacı

Sayfa sayısı:191

 

  JOHN MONAHAN

                                  ‘BANA DELİ DERLERDİ

 ‘Bilginin sınırlarını zorlayan dahi ve deli bilim adamları’

Elektrikli aletler, kabarcıklar çıkaran deney tüpleri arasında beyaz önlükleri ile çalışan ;farklı düşünceleri ve akıl almaz cesaretleri yüzünden deli denilen bilim adamları.

‘BANA DELİ DERLERDİ ‘  kitabında Arşimet, Hypatia, Isaac Newton,Descartes,Einstein,Tesla,Maria  Curie,Edison,Volta adını çok duyduğunuz yada hiç duymadığınız bilim adamlarının buluşları,araştırmaları,yaşadıkları dönemler sade ve etkileyici bir dil ile anlatılmaktadır.

Elektrik ilk nasıl kullanılmaya başlanıldı?,Eureka hikayesi, buluşlar yaparken kanser olan insanlar  tüm bunların anlatıldığı kitapta kullandığımız teknolojinin temelleri atılmaktadır.Mühendis, doktor,öğretmen ,her meslekte işinize yarayacak ilginç dialoglar ve inanılmaz fikirler için okunulmaya değer bir kitaptır.

Baskı: Temmuz 2017

Çeviren:Derya Öztürk

Sayfa sayısı:304

 

STEPHEN  HAWKİNG

                   ZAMANIN KISA TARİHİ

 Stephen Hawking’in ele aldığı birçok kitaptan biri olan’ Zamanın Kısa Tarihi’ evrenin doğası ve işleyişi hakkındaki araştırmalardan oluşmaktadır. Evrenin oluşumu, solucan delikleri, zaman yolculuğu ve merak ettiğimiz konular hakkında araştırmaların sunulduğu bu kitap kırk dile çevrildi ve dokuz milyon üzerinde baskı yaparak uluslararası ün kazandı.

Beyin egzersizi yaptıran, evren ve zaman hakkında aklımıza takılan sorulara cevaplar veren anlaşılması kolay bir dille yazılmıştır. Fizik hakkında bilginiz olsun ya da olmasın her düzeyde okura yeni fikirler kazandıracak, farklı bakış açıları ile evren hakkında bilgiler paylaşmaktadır.

Bilime merakı olan her okurun kütüphanesinde olması gereken bir kitaptır. Eğer zamanda yolculuk yapmak isterseniz bu kitabı okuyarak başlayabilirsiniz.

Baskı yılı :2010

Sayfa sayısı:260

 

 

  VLADİMİR PİSTALO  

                             MASKELERLE ÇEVRİLİ BİR HAYAT

Bilim hayatı zorluklarla ve yoksullukla geçen bir bilim adamının hikayesidir NİKOLA TESLA. Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütürist

Elektrik üzerine çalışmalar yapan bilim adamının en çok bilinen buluşları;

1.ALTERNATİF AKIM

2.TESLA BOBİNİ (TESLA COİL)

3.RADYO

4.FLÜORESAN

5.X-IŞINI

6.UZAKTAN KUMANDA

Tesla birçok buluşunun patentini alabilse de bazı buluşlarının patentlerini ya satmak zorunda kalmış ya da haksızlığa uğrayarak Tesla’nın olması gereken patentler başka mucitlere verilmiştir. Bu haksızlıklar ve zorluklar onun çalışmalarını engelleyememiş ve buluşlarına devam etmiştir. Maddi sıkıntılar içinde geçen bilim hayatı sonunda giderek içine kapandı ve 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşında iken bir otel odasında ölü bulundu.

Kitap bize tüm bu bilgileri ayrıntılı bir şekilde anlatmış ve başarıların atlındaki çabaları gözler önüne sermiştir. Nikola Tesla her zaman  okunmaya ve örnek alınmaya değer bir bilim adamı olarak kalacaktır.

Baskı : Ocak 2017

Sayfa sayısı: 472

 

 

    LAWRENCE M.KRAUSS

                        HİÇ YOKTAN BİR EVREN

Fizik bilimindeki son gelişmeleri titiz ve eğlenceli bir şekilde ele alan kitap okuru şaşırtacak fikirler ile uzay ve zaman incelemelerini anlatıyor.

Okurların yorumu ile’ Fizik sevip de anlamayanlara fiziğin geldiği son noktayı anlatan nefis bir kitap’ olarak gösterilmiştir.

Çevirmen:Ebru Kılıç

Sayfa Sayısı :248

Bilim, Fizik Bilimi bunlar anlaşılması biraz karmaşık   bilgilerden oluşmaktadır. Kavramlara aşikar olmak, bilimsel bilgileri, söylemleri daha kolay anlayıp kavrayabilmek için okumak ve bilimdeki gelişmeleri takip etmek gerekir. Size yol göstermek adına okuduğum ve yararlı olacağını düşündüğüm kitapları  paylaştım.

Okumanız dileğiyle…

İyi tatiller.

                                                                                                                                     

                                                                                                                                    SEVİL ŞENOCAK

                                                                                                                                    FİZİK ÖĞRETMENİ

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatilde Okunması Önerilen Fizik Kitapları