Niçin Kitap Okumalıyız?


Doğum ile başlayıp çevremizi görüp anlamlandırmayla  devam eden okuma süreci yazılı metinleri okuma olarak ele aldığımızda ilköğretimle başlamaktadır.

Eğitim yuvamızda biz öğretmenler tarafından  bir beceri olarak değerlendirilmekte ve tüm kademelerde geliştirilebilmesi adına çalışmalar yapılmaktadır. Çünkü çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmak önemlidir. Bu anlamda en önemli iş başta siz veliler olmak üzere biz Türkçe öğretmenlerine düşmektedir.

Öğrencilerin niçin kitap okumadıkları konusunda yapılan araştırmalarda sebep olarak “internet, zaman, yoğun okul yaşamı, ekonomik problemler, eğitim ve öğretimin yetersizliği, okumanın sıkıcı olması vb. şeyler tespit edilmiştir.

Bireylerin okuldaki öğrenmelerinde okuma becerileri önemli bir yere sahiptir. Yönergeleri ve yazılı metinleri okuma-anlama yeteneği derslerde başarılı olmanın temel noktasıdır.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında on dört yaş öğrencileri ile yapılan araştırma sonuçları, okumayı etkileyen etmenlerin,ev ortamının özellikleri(kitap sayısı, evde okunan kitap-gazete sayısı vb.)okul kaynaklarının yapısı ve okul-aile işbirliğinin düzeyi olduğunu göstermektedir.

Türkiyede okuma alışkanlığı üzerine yapılan çalışmalarda okuma alışkanlığı olan kişilerin %49 oranındaki kısmın kitap okumayı kendi kendine kazandıkları %22lik kısmın  abla,kardeş vasıtasıyla %17lik kısmın anne, babayla %10luk kısmın ise okulda kazandıkları sonuçları çıkmıştır. Kitap okuma alışkanlığı kazanılmasında en etkin rolü bireyler  kendi çabalarıyla kendileri göstermişlerdir. İlköğretim birinci sınıf öğrencileri sık sık ; ortaokul ve lise kademesi de nadiren kitap okumaktadır. Okuma alışkanlığı olmayan ve okumayı sevmeyen bireylere niçin okumadıkları sorusu sorulduğundan kitapların sıkıcı olmasından, boş zamanlarının bulunmamasından, çocukken bu alışkanlığın kazanılmamasından, tv izlemenin daha eğlenceli olmasından bahsetmişlerdir.

NİÇİN OKUMALIYIZ? Öğrenmenin ve bilgi edinmenin günümde en önemli yolu okumaktır. Düşünce kapasitemizi artırmak kelime hazinemizi geliştirmek için okumaya ihtiyacımız vardır.

. Yaratıcılığımızı geliştirmek farklı dünyalara uzanmak için bol bol okumak gerekir.

. Ülkemizin gelişmesi muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için

. Doğru iletişim kurabilmek birbirimizi düzgün bir şekilde anlayabilmek için

. Dilimizi geliştirmek milli benliğimizi kaybetmemek için

. Hayatı dolu dolu yaşamak ve sorgulamak için

. Çocuklarımızla vakit geçirip onları tanımak için  OKUMALIYIZ.

Kitap okumanın sıkıcı bir eylem olmadığı bilincini gençlere kazandırmalıyız. Eğer hayatlarının bir parçası olarak kitabı görürlerse bu alışkanlığı kazandırmak çok daha kolay olacaktır.

Kitap okumayı sevmeyen yoktur aradığı kitabı henüz bulamamış olan vardır. Peki sizin kitabınız hangisi?

Kim korkar matematikten!
Rus asıllı Kanadalı profesör Vladimir Tumanov’un, oğluna matematiği sevdirmek için kaleme aldığı Kraliçeyi Kurtarmak adlı romanı, 100. baskıya ulaştı! Türkiye’de yüz binlerce okurun katıldığı macera, şimdi daha da heyecan verici. Çocukları soluksuz bir serüvene sürükleyen kitap, Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, Sadi Güran’ın özgün desenleri ve yeni tasarımıyla renklendi. Kalın kapaklı, renkli özel baskısının yanı sıra, yeni desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarına matematiğin eğlenceli dünyasını yansıtmaya devam ediyor.
Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfeder. Sınavlardaki başarısının tam tadını çıkaracağı sırada, gizemli bir kitap onu da, yakın arkadaşlarını da sayılar dünyasında tehlikeli ve olağandışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve onun ülkesini kurtarmak için, üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl?..
(Tanıtım Bülteninden)

YAZARI: VLADİMİR TUMANOV

YAYINEVİ: GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI

SAYFA SAYISI: 160

 

Sıra dışı üç çocuk, birbirinden kopmayan üç arkadaş.

Suçlular dünyasında iz bırakacak üç zihin.

Nefes kesen bir macera serisi.

Sherlock Holmes, Arsen Lüpen ve Irene Adler, ilk kez 1870 yılının yazında Saint-Malo’da karşılaştılar.Tesadüfen buluşan ve bir daha hiç ayrılmayacak olan üç arkadaş, kaderin kendilerine hazırladığı sürprizden habersizdi.

YAZARI: Irene Adler

YAYINEVİ: DOĞAN EGMONT YAYINCILIK

SAYFA SAYISI: 204

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Niçin Kitap Okumalıyız?