Hayvanlar, Çocuklara Empati ve Merhamet Öğretir


Hayvanlar ve Çocuklar derin bir bağ paylaşıyor, bu bağ çocuklara empati, merhamet ve saygıyı öğretiyor.

Selin’in beş yaşındayken ailesi, komşularının artık istemediği Şanslı adlı bir köpek sahiplendi. Selin, arkadaşlarına birkaç ay sonra “Ben hala Şanslı’yı hiç sahip olamadığım kardeşim olarak görüyorum.” Dedi. Şanslı, dişleriyle bir sopa tutup Selin ile oyun oynuyordu. Ailesi yeni bir yere taşındığında, komşu çocuklarının Selin’i ziyaret etmeye ikna eden bir köprü olmuştu bu durum. Şanslı, Selin’in yeni arkadaşlar edinmesine yardım etti.

Ebeveynler, çocuklarının sorumluluk almalarını ve sosyal gelişimlerini önemsiyor. İngiltere’de çocuklar ile hayvanlar arasında ki etkileşim üzerine bir araştırma yapılıyor. Ebeveynlerden evcil hayvanların bakımı için çocuklarını teşvik etmeleri ve desteklemeleri isteniyor. Çocuğun yaş ve gelişimi dikkate alınarak evcil hayvanlarını beslemek, geziye çıkarmak, eğitmek, tuvaletinin temizliği gibi sorumluluklar veriliyor. Sonuç müthiş, hayvanlarla etkileşime giren çocukların daha yüksek benlik saygısına, daha fazla empatiye ve daha iyi sosyal beceriye sahip olduğunu gösteriyor. Empati, başkalarının duygularını hissetmek, birinin rahatsızlık duyduğunu bilmek, davranışınızı değiştirmek için diğer kişinin daha rahat hale gelmesine dikkat etmek kısaca.

Dünya üzerindeki araştırmalar bir ev hayvanına sahip olmanın muazzam faydalarını göstermektedir. Araştırmalar, evcil hayvan sahibi çocukların, daha fazla empatiye sahip olduğunu ve yetişkinliğe geçtikçe anlamlı ilişkiler kurmak için gerekli becerileri bulunduğunu gösteriyor.

Polonya’daki araştırmacılar, köpeklerin veya kedilerin evde 4-8 yaşlarındaki 530 çocuğun sosyal gelişimi üzerindeki etkisini inceledi. Evcil hayvanları olan bu çocuklar, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı davranışlarında ve kendine güven düzeylerinde yüksek puanlar aldı.

Almanya’da yapılan bir araştırmada, anoreksiya, anksiyete bozukluğu ve otizm teşhisi konan 6-17 yaş arasındaki çocukların bir terapötik köpekle davranış geliştirdikleri keşfedildi.

Avustralya’da yapılan bir araştırmada, hayvan destekli önleyici çabaların besleyici ve empati geliştirmeye yönelik en uygun araç olduğu sonucuna varılmıştır.

Hayvanlar, çocuklara merhamet öğretebilir.

TLC, Los Angeles’taki risk altındaki gençler için Hayvanları Zehirlenmeyi Önleme Topluluğu’nun bir parçası olarak tasarlanmış bir şiddet önleme programdır. Bu program 400 ortaokul çağında gençlerin, diğerleri için empati ve şefkat hissi vermesine yardımcı oluyor. Çete faaliyetleri içinde olan, uyuşturucu kullanan, şiddette bulunan, şiddete de maruz kalan, utangaç, zorba veya zorbalık kurbanı olan çocuklar bu programda yer alıyor. Böyle bir çocuk siyah giyinmiş TLC’ye geldi. Bu programın direktörü Melanie Wagner, “Kimseyle konuşmadı ve kızgın görünüyordu” diye hatırlıyor. Hiç arkadaşı yoktu ve sıklıkla zorbalığa maruz kalmıştı. Çocuğa bir köpek atandı ve artık onunla konuşacak birisi vardı. Yavaş yavaş, kendine olan saygısı arttı ve o da artık kendine dost oldu, böylece o da programda bir akran lideri oldu ve diğer risk altındaki çocukların hayatlarını şekillendirmelerine yardımcı oldu.

Çocuklar hayvan barınaklarında 1 ay bir hayvanın sorumluluğunu alıyor onları eğitiyorlar. Bu süreçte, çatışma çözümü, öfke yönetimi, başa çıkma becerileri, hoşgörü ve ekip çalışmasını öğreniyorlar. Bu program çocukların, şiddet döngüsünü durdurur ve üretken vatandaşlar olmalarına yardımcı olur.

Çocuklara hayvanlara karşı saygılı olmayı öğretmek, hayvanlara – başkalarına ve kendilerine saygı göstermeyi öğrenmesine de yardımcı olur. Bir hayvanın dikkat, sevgi, beslenme, arkadaşlık ve saygı isteyen davranışlarını anlayan ve karşılık veren yani empati kurabilen bir çocuk, diğer insanların duygularını daha sezgisel olarak anlayabilen sevecen bir yetişkine dönüşebilir.

Melek Sezginer

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanlar, Çocuklara Empati ve Merhamet Öğretir